Prawa autorskie pozwalają nam chronić naszą własność intelektualną

Prawo autorskie, to dosyć popularny w ostatnim czasie temat. Czy jednak jego popularność wpłynęła na fakt większej świadomości społecznej?

Prawo autorskie przysługuje każdemu twórcy, który w sposób oryginalny i świeży dokona zestawienia pewnych elementów, czy myśli. Powstaje wtedy własność intelektualna, która mimo braku fizycznego, czy materialnego wymiaru, może być chroniona.

Według ustawy, prawo autorskie podzielić możemy na autorskie prawo osobiste i autorskie prawo majątkowe. Różnica między tymi dwoma pojęciami rozbija się o ich funkcje. W pierwszym przypadku chodzi o prawo autora do oznaczenia utworu swoim imieniem i nazwiskiem. W drugim przypadku autor nabywa prawa do finansowego eksploatowania swojej własności intelektualnej.

Oczywiście jak to w życiu, może się trafić sytuacja, w której ktoś celowo, bądź nieświadomie złamie nasze prawa autorskie. Może tego dokonać poprzez chociażby plagiat, czy piractwo. W tej sytuacji wkracza ustawa o ochronie praw autorskich. Na jej podstawie otrzymujemy sporą ilość narzędzi, które mają nam pomóc w uzyskaniu sprawiedliwości. Niektóre z nich są mniej drastyczne, jak np. prośba o zaniechanie łamania prawa. Inne bardziej drastyczne, np. proces sądowy z żądaniem odszkodowania za straty.