Z pewnością każdy, pełnoletni obywatel musiał mieć w swoim życiu chociażby jednorazową styczność z czymś takim, jak umowa cywilnoprawna. Ściśle związane są z nią tak prozaiczne czynności życiowe, jak chociażby założenie konta osobistego w banku, kupno samochodu, czy nieruchomości oraz nastąpienie stosunku pracy. Co więcej można powiedzieć na tema wszelkiego rodzaju umów określanych w granicach prawa cywilnego?
Ogólnie rzecz biorąc umowa cywilnoprawna według prawa cywilnego jest niczym innym, niż zgodnym wyrażeniem woli przez co najmniej dwie strony. Wola wyrażana jest w treści zapisów umowy, a zgodność objawia się złożeniem podpisu przez wszystkie osoby wymienione w dokumencie. Co więcej, jeżeli chodzi o same zapisy, to dotyczą one w głównej mierze praw i obowiązków, jakie nakładają na siebie strony zapisane w porozumieniu. Jak już to było wyżej zapisane, na ogół do nastąpienia umowy muszą wystąpić minimum dwie strony. Jest jednak jeden wyjątek od tej zasady, a nazywa się on wekslem.
Według prawa cywilnego wyróżniamy dwa rodzaje umów cywilnoprawnych. Pierwszym z nich są te, które zobowiązują jednostronnie. W tym przypadku jednej ze stron nadawane są prawa, a drugiej jedynie obowiązki. Przykładem takiego sposobu zawierania umów z pewnością może okazać się darowizna. Kolejnym rodzaje są dokumenty, które zobowiązują dwustronnie. Tutaj zarówno jedna, jak i druga strona posiada i uprawnienia i obowiązki. Modelowym przykładem zobowiązań dwustronnych jest chociażby umowa kredytowa, czy także kupna-sprzedaży.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem umów cywilnoprawnych jest ich forma. W pierwszym przypadku ta może być zawarta słownie. Jedyne wymogi formalne nakładane przez prawo dotyczą zrozumiałości treści przez obie strony. Bardziej klasycznym sposobem zawierania umów jest forma pisemna. Ta może być podpisana jedynie przez dwie strony, zawierać urzędowe potwierdzenie podpisu, czy daty lub zostać oficjalnie spisana na drodze aktu notarialnego. Dostępne są także wszelkie inne formy przewidziane przez prawo polskie lub ustawy szczególne.